piątek, 25 listopada 2011

Moje produkty bankowe

W tym poście opiszę produkty bankowe, których używam na co dzień. Wyznaję zasadę, że to one mają dla mnie zarabiać pieniądze, więc staram się nie ponosić z tego tytułu żadnych opłat.

Moim podstawowym rachunkiem bankowym jest konto w Idea Banku. Jest to dość nowy bank, który skupia się głównie na klientach instytucjonalnych, ale ma też bardzo ciekawą ofertę dla klienta indywidualnego. O samym banku nie będę się rozpisywał, jeśli to kogoś interesuje, to wystarczy wejść na jego stronę internetową. Dodam tylko, że należy do grupy Getinu, więc strony tych banków są dość podobne.
Wracając do samego konta. Jest one zupełnie darmowe, nie ma tu żadnych dodatkowych warunków do spełnienia, jak kilka płatności kartą w miesiącu lub minimalne wpływy na konto. Brak opłat za prowadzenie konta, przelewy oraz wszystkie bankomaty w Polsce. Do konta możemy założyć bezpłatnie kartę MasterCard, która dodatkowo wyposażona jest w technologię PayPass, czyli tzw. zbliżeniówkę, która pozwala nam płacić do 50zł bez wpisywania PINu.


Posiadam też konto w mBanku. Od kiedy mBank wprowadził opłaty za swoją kartę debetową, to z niej zrezygnowałem, ale zostawiłem samo konto, ponieważ doskonale służy mi ono do wpłacania pieniędzy do zakładów bukmacherskich. Trzymam je także w celu robienia zakupów na allegro, ponieważ ma je bardzo dużo osób i w ten sposób można bardzo szybko dokonywać potrzebnych płatności.


W tym momencie swoje lokaty posiadam w Idea Banku, ale gdy się skończą na pewno przeniosę je do BGŻ Optima.

 Ostatnim elementem bankowości, który posiadam na stałe jest karta MasterCard PrePaid w banku BZWBK. Karta przedpłacona umożliwia zakup biletów taniej linii lotniczej Ryanair bez prowizji za płatność kartą. Jako, że dość często latam, to dzięki tej karcie oszczędzam kilkaset złotych rocznie.


Czasami zakładam jakieś dodatkowe konta, ostatnio np. w Meritum Banku, ale to tylko w celu skorzystania z jakieś promocji. Gdy tylko promocja się skończy, to konto zamykam. Promocja dotyczyła założenia konta i otrzymania bonusu 100zł za paliwo.


To by było chyba wszystko, gdyby ktoś miał jakieś pytania to chętnie odpowiem, albo wyjaśnię bardziej szczegółowo jakieś kwestie.

czwartek, 24 listopada 2011

Optymalizacja lokat


Optymalizacja lokat jak już pisałem polega na tym, żeby z danej lokaty wycisnąć jak najwyższe oprocentowanie. Większość lokat dostępnych obecnie ma minimalną kwotę, zazwyczaj 1000zł. Chodzi więc o to, żeby tą kwotę podnieść o kilka złotych, żeby odsetki zaokrągliły się tak, żeby podnieść nasz zysk. Np. Odsetki dzienne od 1000zł wynoszą 19 groszy, a od 1020zł 20 groszy. Wydawałoby się, że jest to niewielka różnica, ale przy 1 lokacie na 3 miesiące jest to prawie złotówka, a przy 5 lokatach mamy już 5zł więcej. Każdy może samemu zdecydować czy to dla niego mało czy dużo, ale na lokatach i tak nie można zbić dużych pieniędzy, więc myślę, że to dobry zabieg dla podniesienia naszych zysków z lokaty.

Oczywiście w obecnej sytuacji na rynku bankowym, gdzie praktycznie w każdym banku można założyć dowolną ilość lokat, polecam rozbijać nasze środki na jak największą ilość lokat, ponieważ gdy potrzebujemy części pieniędzy nie tracimy całości odsetek, tylko z tych lokat, które zamykamy.

Tutaj link do strony, która pomoże nam w optymalizacji lokat: Optymalizator lokat

Mamy do wypełnienia 4 pola:
 - procent (chodzi o oprocentowanie netto lokaty)
 - okres kapitalizacji lokaty (tutaj wpisujemy 1, gdy lokata ma dzienną kapitalizację)
 - kwota od (czyli minimalna kwota lokaty, zazwyczaj 1000zł, czasami 500zł)
 - zakres (czyli różnica między kwotą maxymalną, a minimalną lokaty)

W przypadku lokaty, którą opisywałem w poprzednim poście odpowiednią kwotą na założenie lokaty jest 1042,06zł, ale akurat w BGŻ lokaty musimy zaokrąglać do pełnej złotówki, więc optymalna kwota wynosi 1043zł. No i dzięki optymalizacji, oprocentowanie z 6,48% wzrasta do 6.655%

Ogólnie najbardziej odpowiednią kwotą jest taka, która jest dość blisko kwoty minimalnej lokaty, co jest jednym z powodów dla których banki ją ustalają. Jedyną sytuacją, kiedy możemy mieć problem z optymalną kwotą lokaty, jest sytuacja w której jest maksymalna liczba lokat w danym banku, a my mamy więcej środków, które chcemy tam ulokować. Na przykład w BGŻ Optima można mieć maksymalnie 8 lokat i wtedy gdy chcemy założyć lokat za 20'000zł nie możemy ich wszystkich założyć po 1043zł. Należy wtedy cały kapitał podzielić przez 8, a następnie z optymalizatora wybrać kwotę niższą od 2500zł z 1 kolumny, wtedy będziemy mieli zoptymalizowaną lokatę, a taka kwota wyniesie 2451zł.

Na koniec chciałbym wszystkim życzyć takich problemów :D

niedziela, 20 listopada 2011

BGŻ Optima, czyli nowa oferta z ciekawą lokatą

Kilka dni temu na rynku pojawiła się nowa oferta banku BGŻ, czyli bank internetowy BGŻ Optima. Jest to bank, który głównie nastawia się na depozyty i taką ofertę dla nas przygotował. W banku tym nie ma standardowego RORu, czy karty debetowej wydanej do konta. Są za to lokaty, konto oszczędnościowe oraz fundusze inwestycyjne.



Najciekawszą ofertę, moim zdaniem jest lokata jednodniowa o bardzo wysokim oprocentowaniu - 6,48% netto, co daje nam 8% na tradycyjnej lokacie z kapitalizacją na koniec okresu.

Jest to w tej chwili najwyższe oprocentowanie dostępne na rynku, jednocześnie nie blokujące naszych środków, ponieważ jest to lokata 1-dniowa i w każdej chwili możemy ją zerwać. Kolejnym plusem tej lokaty jest to, że mamy na niej gwarantowane oprocentowanie do końca kwietnia 2012 roku. Można założyć 8 takich lokat. Lokatę można założyć od kwoty 1000zł do 13'500zł

Jest to moim zdaniem bardzo dobra oferta dla osób, które nie chcą mrozić pieniędzy na dłuższy okres czasu.

W następnym poście opiszę optymalizację lokat, czyli jak można wycisnąć najwięcej z danej lokaty i jej oprocentowania.

poniedziałek, 7 listopada 2011

Początki - oferta mBanku

Witam wszystkich serdecznie!

Od dłuższego czasu myślałem o tym, żeby założyć sobie bloga na którym będę pisał o różnych sprawach związanych z finansami. Nie jestem jeszcze do końca pewny jak chciałbym, żeby ten blog wyglądał, czy będą to po prostu oferty dla każdego na zarobienie kilku złoty, czy też będę pokazywał jak wyglądają moje finanse od środka. Wszystko wyjdzie w praniu.

Tak jak głosi tytuł tej notki na początek o bardzo dobrej ofercie mBanku, czyli 10% zwrotu za zakupy do kwoty 3000zł, czyli jak za 5zł groupona można na przedświątecznych zakupach zarobić 300zł zwrotu.

mBank jest 3cim, oprócz AliorBanku i MeritumBanku bankiem, którego ofertę możemy znaleźć na popularnym portalu zakupów grupowych. Jednak ta oferta daję nam największe korzyści, jeśli chodzi o ewentualny przychód. Oferta skierowana jest do nowych klientów mBanku i tutaj mamy mały problem, ponieważ większość z nas po prostu to konto posiada. Jeśli ktoś nie ma takiego konta, to może po prostu skorzystać z oferty, jeśli mamy tam konto, to trzeba troszkę pokombinować i założyć konto na: rodziców, partnerkę/partnera, dzieci. Oferta jest ważna przez 2 miesiące: grudzień oraz styczeń, więc można oszczędzić fajne pieniądze na świątecznych zakupach i noworocznych wyprzedażach. Zwrot pieniędzy od mBanku dostajemy na konto, pod koniec następnego miesiąca rozliczeniowego. Oczywiście samo konto w mBanku jest za darmo, płacimy tylko za kartę debetową jeśli jej nie używamy. Oczywiście po skończonej promocji, możemy zrezygnować z karty, wtedy konto będzie całkowicie darmowe, lub po prostu można zamknąć konto.
Ja osobiście konta otworzyć nie mogę, bo już je mam, moja dziewczyna także, ale będę kombinował żeby otworzyć konto na kogoś z rodziców i z nimi podzielić się tym bonusem.

Tutaj link do groupona: mBank - groupon
Kolejny link do regulaminu promocji: regulamin



Jeśli ktoś miałby jakieś pytania to chętnie pomogę, odpowiem itd ;)
Pozdrawiam

Podsumowanie promocji mBank i Groupon