czwartek, 24 listopada 2011

Optymalizacja lokat


Optymalizacja lokat jak już pisałem polega na tym, żeby z danej lokaty wycisnąć jak najwyższe oprocentowanie. Większość lokat dostępnych obecnie ma minimalną kwotę, zazwyczaj 1000zł. Chodzi więc o to, żeby tą kwotę podnieść o kilka złotych, żeby odsetki zaokrągliły się tak, żeby podnieść nasz zysk. Np. Odsetki dzienne od 1000zł wynoszą 19 groszy, a od 1020zł 20 groszy. Wydawałoby się, że jest to niewielka różnica, ale przy 1 lokacie na 3 miesiące jest to prawie złotówka, a przy 5 lokatach mamy już 5zł więcej. Każdy może samemu zdecydować czy to dla niego mało czy dużo, ale na lokatach i tak nie można zbić dużych pieniędzy, więc myślę, że to dobry zabieg dla podniesienia naszych zysków z lokaty.

Oczywiście w obecnej sytuacji na rynku bankowym, gdzie praktycznie w każdym banku można założyć dowolną ilość lokat, polecam rozbijać nasze środki na jak największą ilość lokat, ponieważ gdy potrzebujemy części pieniędzy nie tracimy całości odsetek, tylko z tych lokat, które zamykamy.

Tutaj link do strony, która pomoże nam w optymalizacji lokat: Optymalizator lokat

Mamy do wypełnienia 4 pola:
 - procent (chodzi o oprocentowanie netto lokaty)
 - okres kapitalizacji lokaty (tutaj wpisujemy 1, gdy lokata ma dzienną kapitalizację)
 - kwota od (czyli minimalna kwota lokaty, zazwyczaj 1000zł, czasami 500zł)
 - zakres (czyli różnica między kwotą maxymalną, a minimalną lokaty)

W przypadku lokaty, którą opisywałem w poprzednim poście odpowiednią kwotą na założenie lokaty jest 1042,06zł, ale akurat w BGŻ lokaty musimy zaokrąglać do pełnej złotówki, więc optymalna kwota wynosi 1043zł. No i dzięki optymalizacji, oprocentowanie z 6,48% wzrasta do 6.655%

Ogólnie najbardziej odpowiednią kwotą jest taka, która jest dość blisko kwoty minimalnej lokaty, co jest jednym z powodów dla których banki ją ustalają. Jedyną sytuacją, kiedy możemy mieć problem z optymalną kwotą lokaty, jest sytuacja w której jest maksymalna liczba lokat w danym banku, a my mamy więcej środków, które chcemy tam ulokować. Na przykład w BGŻ Optima można mieć maksymalnie 8 lokat i wtedy gdy chcemy założyć lokat za 20'000zł nie możemy ich wszystkich założyć po 1043zł. Należy wtedy cały kapitał podzielić przez 8, a następnie z optymalizatora wybrać kwotę niższą od 2500zł z 1 kolumny, wtedy będziemy mieli zoptymalizowaną lokatę, a taka kwota wyniesie 2451zł.

Na koniec chciałbym wszystkim życzyć takich problemów :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz