piątek, 18 maja 2012

Kantory internetowe, czyli jak taniej wymieniać waluty

Zbliża się okres wakacyjny, więc wiele osób wyjedzie w tym czasie za granicę i będzie potrzebowało kupić jakąś obcą walutę. Jednak kupowanie walut to nie tylko okres wakacyjny i warto wiedzieć jak zrobić to najkorzystniej, żeby nie ponosić z tego tytułu zbędnych kosztów.

Najgorszym sposobem na wymienianie walut jest ich zakup w kantorze stacjonarnym na lotnisku po naszym przylocie do danego kraju. Waluty są tam bardzo drogie i spread (czyli różnica między ceną kupna a sprzedaży)  może wynosić powyżej kilkunastu % wartości waluty.

Dużo lepszym sposobem jest wymiana waluty w kantorach stacjonarnych, jednak takich, które znajdują się w dużych miastach. Im mniejsze miasto tym mniejsza konkurencja, co przyczynia się na wzrost spreadu oferowanego przez kantor. Przy wyższych kwotach istnieje możliwość negocjacji cen, jednak w kantorach nie warto sprzedawać bilonu ponieważ dostaje się za niego śmieszne pieniądze. Lepiej zostawić sobie te monety, które mogą się przydać na kolejny wyjazd lub sprzedać jakimś znajomym, gdy ci będą wyjeżdżać do danego kraju.Jednak najtańszym sposobem na wymianę walut jest korzystanie z kantorów internetowych. Pozwalają one spore oszczędności przy wymianie pieniędzy.
Żeby skorzystać z ich usług należy posiadać konto walutowe w walucie, którą chcemy wymieniać na złotówki lub odwrotnie. Oczywiście gdy chcemy wymieniać 2 obce waluty należy posiadać konta walutowe w obydwu walutach. Następnie należy założyć konto w jednym z kantorów internetowych. Największym i najbardziej obecnie znanym jest Walutomat, który jednak pobiera od nas opłatę w wysokości 0,2% od transakcji.
Pieniądze należy wpłacić w banku na swoje konto walutowe, a następnie przelać je do portfela na Walutomacie, gdzie potem możemy złożyć zlecenie wymiany po interesującym nas kursie. Gdy zlecenie dojdzie do skutku pieniądze trafiają po prostu na nasze drugie konto, z którego możemy je następnie wypłacić.
Przy wyborze kantoru internetowego warto sprawdzić wysokość prowizji, która jest przez niego pobierana oraz banki z którymi współpracuje i umożliwia darmowe przelewy naszych pieniędzy.

Gdy ktoś rzadko wymienia waluty i na dodatek małe kwoty, to takie działanie może być mało opłacalne. Jednak warto podpowiedzieć takie rozwiązanie znajomym lub rodzinie, która pracuje za granicą i co jakiś czas wymienia większe kwoty pieniędzy. Jest to też bardzo interesująca propozycja dla osób, które spłacają kredyty w walucie obcej i dzięki temu mogą kupić większą ilość waluty obcej za tę samą kwotę, ponieważ banki posiadają o wiele większe spready.

Dla osób zainteresowanych tematem polecam porównywarkę kantorów internetowych: Strefa walut


Chciałem wszystkich zachęcić do subskrypcji bloga poprzez RSS znajdujące się po prawej stronie bloga u góry. Pozwoli Wam to na bycie na bieżąco z wszystkimi postami umieszczanymi przeze mnie na tym blogu. W szczególności jednak zapraszam na profil bloga na facebooku. Zamieszczam tam informację o wszystkich postach, a dodatkowo informuję o ofertach, które są ograniczone czasowo. Zamieszczać tam będę też oferty opisywane przez inne blogi, a także swoje prywatne porady na temat rynków finansowych.
xamriks.blogspot.com - Finanse dla wszystkich

11 komentarzy:

 1. ja korzystam z porównywarki e-kantorów http://strefawalut.pl, dzięki niej wiem w którym kantorze internetowym jest w danym momencie najtaniej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja jestem klientem banku alior i korzystam z fritzexchange nie ponoszę żadnych kosztów, mam wielu znajomych w innych bankach, którzy również korzystają z fritza i nie narzekają, także warto sobie sprawdzić, bo fritz ma na prawde dobre i korzystne oferty!

   Usuń
 2. Aż z czystej ciekawości zajrzę co ma do zaoferowania ten Walutomat, skoro tyle osób go chwali może faktycznie watro tam zajrzeć i samemu się przekonać czy się to opłaci, z chęcią się przekonam do czegoś nowego szczególnie, że muszę niedługo wymienić parę euro i szukam co ciekawszych ofert. Też mam swój sprawdzony i w sumie zaufany, ale przecież kliknięcie na stronę i sprawdzenie ofert jeszcze mnie do niczego nie zobowiązuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ważne jest, że coraz więcej ludzi przekonuje się do kantorów internetowych, bo mogą być naprawdę świetną perspektywą

  OdpowiedzUsuń
 4. Też uważam, że to fajna sprawa. skoro można wymianiać taniej to czemu nie korzystać.
  coraz więcej moich znajomych korzysta z kantorów internetowych. ostatnio opublikowano raport na temat kantorów internetowych. w nim różne rankingi, m.in. 'najtańszych kantorów'
  http://kurencja.com/Raport-rynkowy-Kantory-Internetowe-w-kwietniu-2013-r,18339,nowosci.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja korzystam z porównywarki strefawalut ale także www.kantorbox.pl i jestem więcej niż zadowolona :) Fajny tekst :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najlepiej wcześniej skorzystać z porównywarki. Naprawdę sporo można zaoszczędzić. Wystarczy sprawdzić http://strefawalut.pl jakie są kursy w kantorach, nie tylko stacjonarnych ale też internetowych.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja aktualnie korzystam z kantorów internetowych, na jednorazowej wymianie można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Kursów nie ma co nawet porównywać do kantorów stacjonarnych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Od niedawna korzystam z kantoru tego typu i naprawdę nie wiem jak wcześniej mogłem z tego rozwiązania nie korzystać. Widzę same zalety i na pewno mogę kantory internetowe polecić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja juz ponad rok internetowo wymieniam, na platformie Amronet.pl. Nie wróciłabym za nic do tradycyjnej metody w stacjonarnym kantorze. Oszczędzam sporo pieniędzy, bo tu sa atrakcyjniejsze kursy i nie tracę na spreadzie.

  OdpowiedzUsuń