niedziela, 8 lipca 2012

Wprowadzam portfel blogowy

Od dłuższego czasu zabierałem się za stworzenie mojego portfel blogowego. Z czasem jestem przekonany, że będzie w nim przybywać kolejnych pozycji i jego wzrost % będzie cały czas widoczny.

Nie będę tu podawał dokładnych sum, tylko procentowy podział portfela oraz jego comiesięczne wzrosty (lub spadki, ale tego wolałbym uniknąć).Mogę się pochwalić, że od przez pół roku wartość mojego portfela wzrosła o 81%. Głównym powodem tych wzrostów są oferty, które opisuję na blogu, które regularnie go zasilają. Oczywiście tak duży wzrost spowodowany jest niską początkową wartością portfela, ale nie wiem jak mógłbym to lepiej zobrazować bez podawania konkretnych kwot.

Co do moich finansów to nie ma w nich na razie żadnych akcji, obligacji, pożyczek społecznościowych, ale nie wykluczam, że z czasem i wraz ze wzrostem portfela będą się one pojawiać.

W tym momencie skład mojego portfela przedstawia się następująco:
* 85,5% - konto oszczędnościowe
* 5% - funty brytyjskie
* 4% - zakłady bukmacherskie
* 3% - monety kolekcjonerskie
* 2,5% - euro

Chciałem wszystkich zachęcić do subskrypcji bloga poprzez RSS znajdujące się po prawej stronie bloga u góry. Pozwoli Wam to na bycie na bieżąco z wszystkimi postami umieszczanymi przeze mnie na tym blogu. W szczególności jednak zapraszam na profil bloga na facebooku. Zamieszczam tam informację o wszystkich postach, a dodatkowo informuję o ofertach, które są ograniczone czasowo. Zamieszczać tam będę też oferty opisywane przez inne blogi, a także swoje prywatne porady na temat rynków finansowych.
xamriks.blogspot.com - Finanse dla wszystkich

29 komentarzy:

 1. "lub spadki, ale tego wolałbym uniknąć"
  "4% - zakłady bukmacherskie"

  No to już widzę pierwszą pozycję, która zabarwi się mocną czerwienią :D Na bukmacherce można zarobić tylko w jeden sposób - otwierając własną kolekturę :)
  Ja tam gram, nie powiem, ale to raczej dla jaj i przypomnienia sobie, że się na tym najczęściej traci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłem ciekawy czy ktoś coś o tym napisze :P Aktualnie w ogóle nie gram, a wcześniej grałem na 2 kontach przeciwstawne zdarzenia, ale tylko wtedy gdy na Tobecie była promocja: zakład bez ryzyka. Czyli jak weszło na 1 koncie to zarabiałem, a na drugim otrzymywałem zwrot :) No ale kasa jest, jakbym chciał się pobawić, bo bardziej traktuję to jako zabawę i może podkręcenie emocji przy jakimś wydarzeniu sportowym.

   Usuń
  2. To ja tylko przypomnę, że w Polsce legalnie w sieci można grać tylko w trzech firmach, reszta internetowych buków jest nielegalna i można za to beknąć dosyć mocno w myśl nowej ustawy antyhazardowej ;)

   Usuń
  3. Dokładnie tak. Dodatkowo musimy zapłacić 12% podatku, a przy wygranych powyżej bodaj 2200 zł - kolejne 10%.
   A jakby komu przyszło do głowy zagrać w ruletkę, to w ogóle jest to niemożliwe, bo to poważne przestępstwo, nie to co na przykład budowanie najdroższych stadionów na świecie.

   Usuń
 2. i 6% twoja inwestycja w klocki LEGO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. klocków lego i lalek barbie nie wliczam ;) pozdrawiam Anonimie

   Usuń
  2. Proszę o więcej szczegółów dotyczących składu portfela
   Jakie konta oszczędnościowe i z jakim oprocentowaniem.
   W przypadku walut wielkość lota (pozycja długa, czy krótka i po jakiej wartości kupione/sprzedane oraz zamknięta)
   Najlepiej jakbyś jednak podał wartość portfela, nie koniecznie aktualną ale np coś takiego.
   Wartość portfela początkowa 10k i od tego momentu zaczynasz inwestować.
   Zdecydowanie łatwiej byłoby śledzić postęp. Bo tak jak to planujesz zrobić w tej chwili to raczej będzie chwalenie się swoimi osiągnięciami niż merytoryczna rozmowa.

   Usuń
  3. Dzięki wielkie za ten komentarz, postaram się odpowiedzieć na to co mogę, a resztę przemyśleć i uwzględnić w następnym wpisie.

   Co do konta oszczędnościowego to oczywiście Deutsche Bank i jego 8,1% brutto.

   Waluty mam fizycznie kupione, więc właściwie za dużo o tym powiedzieć nie można.

   Usuń
  4. Skoro waluty fizycznie kupione to jest oczywiście pozycja długa bo grasz na wzrost wartości.

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  6. No można tak powiedzieć :) chociaż bardziej są to jakieś resztki z wyjazdów, które przydadzą się na przyszłość :) ale oczywiście gdyby euro lub funt poleciał wysoko do góry to skorzystam i pewnie sprzedam :)

   Usuń
 3. A ja mam pytanie czemu wartość/portfel jest anonimowy? Myślę, że do 55tysięcy spokojnie możesz go publikować, co już nie jeden bloger uczynił i raczej NIE beknął za to. Bo niby czemu. Trzeba tylko pamiętać, iż od niektórych rzeczy jeśli się pracuje płacimy do 20 następnego miesiąca zaliczkę na podatek, no ale to też zależy od programu-regulaminu/zarobku, np. od przedmiotów starszych niż pół roku na Allegro się nie płaci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jest anonimowy, bo nie chce, żeby nikt wiedział ile dokładnie mam kasy na koncie :) Zaczną się potem jakieś rodzinne pożyczki, a po co mi takie coś?

   Usuń
  2. Chyba, też zamknę portfel publiczny po 55. Co do pożyczek, o kasie wie tylko rodzic, ale jak życie pokazuje był to mój błąd (burdel w papierach oszczędzaniu). Ja nawet nie myślę w takich kategoriach, bo jestem asertywny i po prostu rodzinie mówię NIE bo NIE :)

   Usuń
 4. Odnośnie BPH jest do juta, warto więc się w to bawić i iść do placówki, zamierzam robić dwa przelewy m-c na dwa konta po 4000PLN. Dostałeś już premię 300 PLN?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze nie, bo konto założyłem w kwietniu, więc teraz w lipcu ostatni przelew i potem będę czekał na premię :)

   Usuń
 5. Ja wczoraj założyłem 5 kont i zamierzam zgarnąć z bph 1500. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co czytałem, da się to legalnie zrobić cytuję przykład:

   "Otrzymałem pożyczkę od syna w wysokości 7 tys. zł. Czy muszę składać w urzędzie skarbowym deklarację PCC?

   Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://podatki.wieszjak.pl/pcc/71882,2,Czy-pozyczka-dla-rodziny-podlega-PCC.html#ixzz20PCGO6kT

   Nie Pożyczki pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn do kwoty 9637 zł są zwolnione z opodatkowania. W takim wypadku nie trzeba składać deklaracji PCC-3. Pożyczkobiorca nie ma również obowiązku dokumentowania w urzędzie skarbowym jej otrzymania na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

   Podstawa prawna

   • Art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

   • Art. 9 ust. 1 pkt 1, art. 14 ust. 3 pkt 1) ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

   Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://podatki.wieszjak.pl/pcc/71882,3,Czy-pozyczka-dla-rodziny-podlega-PCC.html#ixzz20PBy8CKO

   http://podatki.wieszjak.pl/pcc/71882,3,Czy-pozyczka-dla-rodziny-podlega-PCC.html"

   Usuń
  2. No i następne:

   Osoby należące do najbliższej rodziny, w przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9 637 zł objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilno-prawnych po spełnieniu określonych warunków. Niższa kwota nie wymaga w ogóle zgłoszenia do urzędu skarbowego.

   http://www.taxcare.pl/news/pozyczka_w_rodzinie_od_jakiej_kwoty_trzeba_ja_zglaszac_do_urzedu_skarbowego.html

   Usuń
 6. Bardzo Cię proszę - skup się może na razie na pisaniu o promocjach w bankach, bo to dobrze Ci wychodzi. Taki portfel ma każdy, kto ma trochę pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie też tak uważam, choć możesz pisać ile razem zarobiłeś od zera na promocjach, to było by ciekawe :)

   Założyłem dwa BPH, czy w banku mnie dobrze poinformowała, iż przelewy muszę robić dopiero od 1 sierpnia, opłata 9,99 x 2 też od sierpnia, no i 3 transakcje kartą w SUMIE czyli np. jedna na miesiąc? Mogę robić przelewy z konta wspólnego i tytułować "przelew krajowy" czy lepiej "pożyczka". Powiedziała iż z konta do konta też się będą liczyć jeśli jest w innym banku. Możesz moje niejasności wyjaśnić. Aha i czy dziś muszę aktywować bankowość internetową przed 12 w nocy czy musiałem przed 18 i jestem w "dupie"?

   Usuń
  2. Aktywowałem bankowość Internetową BPH, na siłę przy e-mail trzeba zadeklarować 35 groszy na SMSy, trochę to dziwne zagranie. Do tego ten jakiś "klucz", dziwne to wszystko. Czy powiadamiania e-mail są darmo?

   Mam robić tak??:
   Przelew 3800 PLN na konto z konta wspólnego, jak tylko dojdzie, wysłać sobie z powrotem? Jak dojdzie to znowu 2 raz to samo i zaliczy jako 7500PLN+? Będzie to gdzieś pisać? i z drugim kontem to samo, da się to rozwiązać jakoś zautomatyzować? Z tydzień to portowa, następnie do dbNET na 3tyg, i od nowa? W jakich dniach to robisz aby nie płacić chyba 5PLN w dbNET :)

   Usuń
  3. Na blogu App Funds piszą, że zamknięcie 50PLN i to niby konto typu sezam :/ może i tak bo takie jest logowanie...

   Usuń
  4. @Anonimowy: Nie przestaję pisać o promocjach :) chciałem po prostu dorzucić coś dodatkowego :)

   A to, że portfel wygląda tak jak wygląda to inna sprawa. Pisanie o nim ma także mi pomagać w osiąganiu swoich celów:) No i mam nadzieję, że z czasem będzie się on rozrastał.

   @Admin:
   Moim zdaniem konto należało założyć do 12 lipca, uruchomienie bankowości internetowej to inna sprawa zupełnie :)

   Co do transakcji to 3 w ciągu 3 miesięcy. Więc moim zdaniem przeszłoby nawet gdyby w 1 miesiącu były 3 transakcje, a potem już zero. Jednak na wszelki wypadek doradzam zrobić po 1 transakcji miesięcznie.

   Co do przelewów to obojętnie skąd je zrobisz to będzie moim zdaniem dobrze :) Nad nazwami też chyba nie ma się co zbytnio zastanawiać, ja zazwyczaj nazywam swoje przelewy: "na waciki"

   Co do zautomatyzowania przelewów to chyba się tego nie da zrobić, a przelewy najlepiej zacząć robić na początku tygodnia, żeby pieniądze nie wisiały w próżni przez weekend:)

   Ja mam tą wygodę, że mam jeszcze trochę kasy od mojego taty, więc tym obracam przelewy :)

   Ja gadałem w oddziale i to jest osobne konto i nie ma opłaty za zamknięcie. :)

   Usuń
 7. Do tego złożyłem wypowiedzenie konta w Polbanku idę do dbNET a tam do 17:00 bylo 15 po i pocałowałem klamkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam
  Mnie z kolei interesuje jak zamierzasz liczyć swoje zyski na całym portfelu. Masz oddzieloną kwotę portfela od pozostałych pieniędzy?
  Jeżeli odłożysz dodatkowe 100 zł na konto to będzie to wzrost wartości portfela?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak generalnie jest to oddzielna kwota i dopóki nie zgubię kompa, albo nie rozwalę auta, to nie będę ruszał tych pieniędzy. :)

   Usuń
  2. Admin to ja Marcin :) Dzięki za odpowiedź. Radzę jednak poczytać o darowiznach i pożyczkach, a przelewów nie nazywać na waciki. Po co bank albo US ma pomyśleć, że w ciągu 3mcy "zarobiłeś 24000PLN na czarno których nie ma w picie. To już lepiej "przelew krajowy" albo na chama "pożyczka rodzinna". Chociaż jeszcze BPH się przyczepi. Sam nie wiem... co o tym myślisz?

   Usuń
  3. No trochę racji może być z tym US, ale nie mają podstawy, żeby powiedzieć, że tą kasę zarobiłem jak przelewam pieniądze ze swojego konta na swoje konto, a potem te pieniądze i tak wracają. To prawie tak jakby się mieli czepiać tego, że przelewasz kasę z roru na oszczędnościówkę i tak w kółko.

   Usuń