piątek, 4 stycznia 2013

Porządki w finansach na Nowy Rok

Kilka dni temu zaczął się Nowy Rok, więc jest to dobry czas na zrobienie porządku w swoich finansach osobistych. Będę się starał opisać w tym poście jakie rzeczy można zrobić ze swoimi finansami w Nowym
Roku, by zyskać na tym jak najwięcej pieniędzy.


Po pierwsze warto zamknąć wszystkie konta bankowe z których nie korzystamy. Coraz więcej banków wprowadza dodatkowe opłaty lub obniża oprocentowanie depozytów. U mnie w ostatnim czasie wyleciały konta w Alior Banku, za wprowadzenie opłaty 8zł miesięcznie za konto oraz Deutsche Bank, który nie oferuje już niestety konta oszczędnościowego na 8,1%. A jako, że minął już rok od założenia konta, a było to warunkiem otrzymania modemu przy zakładania konta, to mogłem powyższe konto zamknąć. Nieużywane konta warto zamykać ponieważ gdy nie śledzimy na bieżąco sytuacji w danym banku np. nie logujemy się do bankowości elektronicznej to możemy przegapić wprowadzenia jakiś zmian, którymi mogą być choćby opłaty.

Na rok 2013 w tym momencie będę chciał polecić kilka kont:
Dobre Konto w Millennium Banku
Konto Zarabiające w Meritum Banku
Alior Sync otwarcie konta krok po kroku
oraz nie opisywane przeze mnie jeszcze Konto z Premią w banku BGŻ

Jest to moim zdaniem TOP4 kont, na których można coś zarobić w tym momencie. Warto poczytać u mnie na blogu o poszczególnych kontach i zastanowić się jak można skorzystać na każdym z nich.. Oczywiście pojawią się także nowe banki jak Getin Up oraz Nowy mBank oraz będziemy mieć kolejne promocje za założenie konta w jakimś banku, ale o tym oczywiście też będę się starał informować na bieżąco.

Jeśli mamy jakieś wolne środki to warto wrzucić je na jakąś lokatę, a jeśli potrzebujemy łatwego dostępu do naszych środków i nie chcemy ich blokować na dłuższy okres czasu to warto poszukać jakiegoś konta oszczędnościowego. Coraz trudniej jest znaleźć depozyt, który pozwoli naszym oszczędnościom uzyskać więcej odsetek niż poziom inflacji, więc na prawdę warto się o to postarać. Ciekawe oferty lokat i kont oszczędnościowych będę się starał opisywać tutaj na blogu.

W 2013 roku nie spodziewałbym się walki banków jeśli chodzi o oprocentowanie standardowych depozytów. Moim zdaniem w 2013 roku jeśli będziemy chcieli otrzymać wyższe oprocentowanie będziemy musieli być nowym klientem w banku i w ramach tego będziemy otrzymywać wyższe oprocentowanie.


Jeśli jeszcze nie mamy karty kredytowej to warto taką założyć i korzystać z okresu bezodsetkowego. Dzięki temu bank przez jakiś czas będzie opłacał nasze zakupy, a w tym czasie nasze pieniądze będą mogły dla nas zarabiać na koncie oszczędnościowym. Trzeba jednak pamiętać, że używanie karty kredytowej wymaga od nas dużej dyscypliny. Zachęcam do przeczytania artykułu o kartach kredytowych:
Karta kredytowa, opłacalna czy nie?

No i na koniec warto czytać tego bloga oraz polubić go na facebooku, żeby dowiadywać się o wszystkich nowych ofertach banków na bieżąco! :)

W najbliższym czasie opiszę wspomniane wcześniej konto w BGŻ oraz pojawi się artykuł o sesjach ELIXIR.


9 komentarzy:

 1. JanDzban
  Mi na dobry początek wpłatomat zeżarł kase i musze czekac 2 tygodnie az przyjadą i przeliczą :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki bank tak z ciekawości? A sytuacji współczuje, ja staram się wpłacać w oddziale tak często jak to możliwe.

   Usuń
  2. Wpłatomat Euronetu,taki nowiutki z ekranem dotykowym.
   Dzwoniłem najpierw do nich na linie (Euronet),potem do Synca.
   W tym drugim trwało zgłaszanie 15 minut, z czego chyba 5 minut trwała autoryzacja :O
   Jak wyjaśnią sprawe to coś więcej napisze ;)

   Usuń
  3. W ciągu kilku najbliższych dni opublikuję artykuł w jaki sposób wpłacać pieniądze za darmo na konto w Alior Sync. Przyda Ci się szczególnie jeśli zraziłeś się już do wpłatomatów.

   Usuń
 2. Co do DB - nie dość,że pobierają opłatę za wpłatę :) na konto walutowe , to ostatnio wprowadzili również miesięczną opłatę za prowadzenie konta (np dolarowe - opłata 2.5 dolara). Też zamykam i przenoszę się do mBanku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przykład Alior Banku pokazuje, że noworoczne porządki są potrzebne - w innym wypadku możemy wpaść w niepotrzebne koszty jak wspomniana opłata 8 zł. Poza tym w ten sposób możemy się w przyszłości móc załapać na jakąś promocję typu 150 zł w WBK:)

  OdpowiedzUsuń
 4. niedługo (marzec) w millennium zmienią się warunki cashbacku i już nie będzie tak kolorowo -- cashback 3zł będzie wypłacany dopiero od jednorazowych zakupów za 100zl - poniżej tej kwoty zwrotu nie dostaniemy, osobiście rozważam zamknięcie tego konta w marcu.pozdr

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście konto w Millennium nie powinieneś polecać bo jest beznadziejne, 6,5% na KO też już się skończyło tylko do końca marca niektórzy będą mieć, lokat też nie mają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od wpisu minęły prawie 3 lata i bardzo dużo zmieniło się w bankowości.
  Na pierwszy rzut oka można zauważyć diametralną zmianę w wysokości oprocentowania lokat bankowych, z 8,1% w DB, do 3-2,5% obecnie w niemal każdym banku.

  Kolejną rzeczą, jaką rzuca się w oczy, jest likwidacja bądź zmiana nazw kont bankowych.
  Osobiście uważam, to za bardzo niepotrzebny zabieg, bo wprowadza więcej zamętu, niż usprawnień.

  OdpowiedzUsuń