niedziela, 3 marca 2013

BGŻ Konto osobiste z premią 600zł

Konto osobiste z premią na istnieje na rynku już bardzo długo, jednak nigdy nie opisywałem go na moim blogu. Pomyślałem, że najwyższy czas je w końcu opisać i zobaczyć jak to dokładnie z tą premią jest.

Po wejściu na stronę banku od razu mamy informację, że dzięki temu produktowi jesteśmy w stanie zarobić nawet 600 zł rocznie. Nie jest to jednak takie proste jakie wydaję się na pierwszy rzut oka.

Co należy zrobić aby otrzymać premie?

Wysokość premii podawana przez BGŻ to maksymalna premia, którą możemy otrzymać w ciągu roku. Miesięcznie jest więc to 50 zł. Premia to 1% zwrot naszego miesięcznego wynagrodzenia do wspomnianej kwoty 50 zł miesięcznie.

Do otrzymania premii musimy spełnić następujące warunki:

1) Założyć konto osobiste z premią w Banku Gospodarki Żywnościowej.
2) Regularnie przekazywać wynagrodzenie, rentę lub emeryturę na konto po złożeniu w BGŻ specjalnego zlecenia
3) wykonywać miesięcznie transakcji za minimum 300 zł kartą debetową wydaną do konta

Po kolei teraz będę się starał omówić wszystkie powyższe punkty:

Ad.1.

Konto w banku BGŻ można założyć raczej w standardowy sposób. Wniosek o konto można złożyć przez internet lub telefonicznie lub podczas wizyty w oddziale. Po złożeniu wniosku możemy podpisać umowę albo osobiście w oddziale lub poprzez kuriera w naszym domu. Niestety konta w BGŻ nie można założyć w 100% samemu.

Ad.2.

Minimalne wynagrodzenie, które można przekazywać na konto w banku BGŻ i uprawnia nas jednocześnie do otrzymywania premii wynosi 300 zł miesięcznie. Zlecenie przekazywania wynagrodzenia otrzymamy podczas podpisywania umowy, gdyby ktoś jednak swoje zgubił, albo chciałby się z nim wcześniej zapoznać, to można je zobaczyć tutaj:
Zlecenie przekazywania wynagrodzenia

Ad.3.

Ten ostatni punkt może się wydawać najtrudniejszym do zrealizowania, ponieważ musimy korzystać z karty, która nie daję nam żadnego zwrotu za wykonane transakcję, Jeśli jednak potraktujemy premię za przelewanie wynagrodzenia to za zakupy na kwotę 300 zł, otrzymamy 50 zł zwrotu, oczywiście tylko wtedy gdy nasze wynagrodzenie wyniesie 5000 zł miesięcznie. Po odjęciu od kwoty zwrotu 5zł opłat za kartę o której więcej informacji znajdziecie poniżej wychodzi nam 45zł zwrotu na czysto, co daje nam procentowy zwrot w wysokości 15%. Oczywiście im niższa kwota wynagrodzenia tym niższa premia, co przerzuci się także na zmniejszenie procentowe zwrotu.

Najlepiej będzie to chyba pokazać w tabeli:

Wysokość premii BGŻ
Wysokość wynagordzenia Premia Faktyczna premia Faktyczna premia roczna Procentowy zwrot1
5000 zł 50 zł 45 zł 540 zł 15%
4000 zł 40 zł 35 zł 420 zł 11,67%
3000 zł 30 zł 25 zł 300 zł 8,33%
2000 zł 20 zł 15 zł 180 zł 5%
1000 zł 10 zł 5 zł 60 zł 1,67%
500 zł 5 zł 0 zł 0 zł x
300 zł 3 zł -2 zł -24 zł x
1. Przy założeniu wydatków na poziomie 300 zł miesięcznie, zwiększenie wydatków zmniejsza procentowy zwrot.

Oczywiście dane z tabeli różnią się od tych pokazywanych na stronie banku BGŻ ponieważ moja tabela zawiera w sobie obowiązkową opłatę za kartę, która wynosi 5 zł miesięcznie i nie da się jej w jakikolwiek sposób uniknąć. Trzeba dodatkowo uważać, bo jeśli nie dokonamy w ciągu cyklu transakcyjnego transakcji na kwotę minimum 300 zł to nie dość, że nie dostaniemy premii to opłata za kartę wzrośnie z 5 zł na 8 zł.

Poza opłatą za kartę debetową zapłacimy także 2 zł za wypłatę gotówki w banku. Reszta podstawowych usług bankowych takich jak wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce, prowadzenie rachunku jest darmowa. Pełny zestaw opłat i prowizji znajdziemy w podlinkowanym pliku. Należy patrzeć na kolumnę - konto plus:
Taryfa opłat i prowizji BGŻ

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Cykl miesięczny w banku BGŻ nie pokrywa się z miesiącem kalendarzowym. Najlepiej będzie to pokazać za pomocą grafiki ze strony banku.

Co z tego wynika? Najlepiej będzie pokazać to na konkretnym przykładach. Załóżmy, że wszyscy klienci założą konto po przeczytaniu tego posta, czyli 3 marca. 10 marca dostaną już kartę do konta.

Klient A nie przelał wynagrodzenia w marcu, więc nie otrzyma premii.
Klient B dostanie wynagrodzenie 15 marca, ale nie dokona transakcji kartą na kwotę 300 zł, więc nie otrzyma premii.
Klient C dostanie wynagrodzenie 15 marca, dokona dwóch transakcji kartę. Jednej 17 marca na kwotę 280 zł i drugiej zbliżeniowej na kwotę 30 zł 26 marca. Jednak nie otrzyma on premii, ponieważ bank nie zaksięguje drugiej transakcji w cyklu marcowym.
Klient F (Finanse dla wszystkich :D) dostanie wynagrodzenie 15 marca. Dokona 2 transakcji na kwotę 200 zł oraz 100 zł 18 marca i otrzyma na konto premię 10 kwietnia.

Najciekawsze jednak dopiero przed nami. Jeśli klienci A oraz B w ogóle nie aktywują karty w marcowym cyklu, to nie zapłacą za jej używanie ani złotówki. Według tabeli opłat i prowizji, jeśli w pierwszym cyklu nie aktywujemy karty to nie płacimy za jej używanie. Klient C nie dość, że nie otrzyma premii to zapłaci za kartę 8 zł, ponieważ w cyklu marcowym nie dokona transakcji na kwotę 300 zł. Natomiast klient F zapłaci za kartę 5 zł, ale otrzyma też premię.

Przy podpisywaniu umowy z bankiem należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych, w innym razie zostaniemy wyłączenie z oferty otrzymywania premii.

Kiedy warto skorzystać z oferty BGŻ?

Moim zdaniem na pewno nie warto jeśli nasz dochód wynosi mniej niż 1000 zł miesięcznie. Od około 2000 dochodu zaczyna się to już coraz lepiej prezentować i wtedy na pewno warto się już nad ofertą BGŻ zastanowić. Oczywiście samą kartą należy płacić równe 300 zł, a resztę wydatków opłacać kartami, które dają nam dodatkowe bonusy.

30 komentarzy:

 1. Kilka BARDZO ważnych uwag:
  - liczą się przelewy z własnego konta (w regulaminie napisane jest inaczej, ale w praktyce liczą procent także od własnych przelewów) co pozwala przelewać oszczędności z innego konta i kasować maksymalną premię.
  - do limitu 300 złotych potrzebnych dla niższej opłaty za kartę (5 zł) liczą się transakcje ZAKSIĘGOWANE w danym cyklu;
  - dla limitu 300 zł potrzebnego do wypłaty premii liczą się transakcje wykonane daną kartą;
  - do limitu liczą się transakcje dokonane z karty w internecie;

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak do sprawy podchodzi urząd skarbowy i ZUS?

  1). Powiedzmy, że ktoś ma rentę, przeleje mu ktoś z rodziny na 1 dzień 5000, więc chyba powinien zapłacić 2% PCC za depozyt nie prawidłowy lub stracić rente bo ma "dochód" według banku/lub prawa?
  2). Jak to jest z US, czy bezrobotny nie wykazujący PITa może sobie przelewać?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak ten % jest liczony :)))

  U mnie wpływa wynagrodzenie i następnego dnia jest przelewane na konto oszczędnościowe w innym banku, więc średnie saldo w BGŻ mam ok 300zł (lub mniej bo 300zł to max, a średnia z miesiąca jest zdecydowanie niższa :).
  Tak więc, skoro rocznie dostaję od Banku na czysto 540zł, przy średnim saldzie ~300zł to nie ma sensu liczyć %, bo wyjdą setki procent od średniego salda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Procent jest liczony od wydatków, które musimy ponieść kartą, a nie od średniego stanu na rachunku. Przynajmniej ten procent, który podałem w poście.

   Usuń
 4. Nikt z moich znajomych nie zarabia 5tys, albo zarabiają do 2 do ręki albo powyżej 12 a Ci nie bawią się w "banki"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no i ?

   moi znajomi (branża IT) po studiach do ręki 3-4tys, a Ci z kilkuletnim doświadczeniem 5-7tys - i Oni się bawią, bo 500zł rocznie "za nic" piechotą nie chodzi.

   ale nie wiem co tutaj staramy się udowodnić pisząc o "znajomych" ... ;)

   Usuń
 5. @ autor

  "Premia to 1% zwrot naszego miesięcznego wynagrodzenia do wspomnianej kwoty 50 zł miesięcznie."

  na stronie banku jest inna informacja
  premię w wysokości 1% dostaje się od najwyższego wpływu na konto, pod warunkiem, że wypłata (inne stałe świadczenie) też będzie przelewane na to konto.
  oczywiście może tak być, że wypłata jest tym najwyższym wpływem i (tylko) wtedy zdanie będzie prawdziwe.

  pm

  OdpowiedzUsuń
 6. @ autor

  dot. tabelki
  "1. Przy założeniu wydatków na poziomie 300 zł miesięcznie, zwiększenie wydatków zmniejsza procentowy zwrot."

  a jakie znaczenie dla wskaźnika % mają wydatki?

  osobna sprawa to ten wskaźnik - odnosisz ROCZNY zwrot do MIESIĘCZNEGO wpływu, takie mieszanie jednostek niewiele obrazuje.

  max. zwrot to 0,9% wpływu na konto (45/5000), a im mniejszy wpływ tym mniejszy procent zwrotu

  OdpowiedzUsuń
 7. Korzystam od około roku i sobie chwalę ten bank - co miesiąc 45 zł do przodu.
  Tylko trzeba z płacową w pracy ustalić aby przelewy szły do 27 każdego miesiąca ... (do zrobienia)

  OdpowiedzUsuń
 8. szybko się obudziłes nie ma co hehe , ja już to konto mam prawie od roku, 45x9 = 405 zł do przodu, akurat na kindla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku istnienia bloga opisywałem tylko oferty z których sam korzystam. A że z tej nie korzystam to wypadła mi z głowy i teraz sobie o niej przypomniałem. ;)

   Usuń
 9. Ale trzeba pracować albo mieć jakiś świadczeniowy dochód?

  .rentier

  OdpowiedzUsuń
 10. Mbank posiada również ciekawą ofertę w eKoncie. 60zł na strat oraz 2zł zwrotu za transakcje kartą do 30zł miesięczie.Żadnego wymogu przelewania wynagrodzenia A wszystkie premie mogą dojść do 600zł:)

  OdpowiedzUsuń
 11. W tym miesiącu oczekuję pierwszego wpływu.
  Może ktoś napisać którego dnia miesiąca premia wpływała na konto w poprzednich miesiącach?

  OdpowiedzUsuń
 12. Wynagrodzenie może być 1500zł,
  ale jak jest dodatkowo przelew (np z bgz optima) na 5000pln to dostaje sie 50zł premii.

  Ja robię tak od 1,5 roku.

  OdpowiedzUsuń
 13. A jeżeli dostaję wynagrodzenie na konto w innym banku i sama sobie przelałabym do bgż to łapię się na premie?

  flower

  OdpowiedzUsuń
 14. To co mnie odpycha od założenia tego konta to karta jednorazowych kodów/nieporęczny token - czy one są potrzebne żąeby potwierdzić przelew, czy żeby dostać się do samego konta? Czy ktoś wie może czy planują wprowadzić kod sms? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Autoryzacja odbywa się za pośrednictwem kodów sms

  OdpowiedzUsuń
 16. W zeszłym miesiącu przelałem 5k przelewem bezpośrednim z Synca i dzisiaj otrzymałem 50 zł zwrotu ;)
  P.S. Nie otrzymałem wtedy na to konto wynagrodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja też potwierdzam, że przelewy ze swojego innego konta dają gwarancję otrzymania premii. Pierwsza premia wypłacona 07.03.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na sprawę "premii" zapatruje się Urząd Skarbowy? Planuję jutro założyć to konto bo zaczynam pracę(wynagrodzenie chyba jednak nie będzie tam przelewane skoro można z innego własnego konta sobie przelewać po 5 tys zł miesięcznie i to również "przechodzi") ale od znajomej dostałem ostrzeżenie, że skarbówka może się przyczepić...

   Z drugiej strony 540 zł rocznie piechotą nie chodzi więc może warto zaryzykować(według koleżanki nie warto:P)...

   Jakie jest wasze zdanie??

   Usuń
 18. Może napisz coś o bankowości dla małych firm w Idea Bank. Z tego co słyszałem i gdzieś w sieci przeczytałem to mają darmowe konta, darmowe wypłaty z bankomatów i parę innych ciekawych rozwiązań. Jedyne co mi trochę przeszkadza to mała ilość ich placówek. W moim mieście np. nie ma ich banku a najbliższy to prawie 200 km ode mnie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Od Idea Banku i innych z grupy Czarneckiego (getin, open finance) uciekałbym daleko.
  Z innej beczki - zastanawiam się czy nie zlikwidować konta w mbanku, z którego już praktycznie nie korzystam do niczego. Czekając na debiut nowego mbanku (konkurencji dla Alior Synca) zastanawiam się, czy aktualni klienci nie zostaną delikatnie mówiąc wykorzystani seksualnie, jak przy każdej promocji mBąka dla nowych klientów. a nuż będzie warto się tam przenieść...

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawe pytanie, a swoją drogą, dzisiaj mamy konkurencję od BZ WBK dla orzechów od Baśki i Inteligo na Gruperze...

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy - zgadzam się co do produktów Czarneckiego.
  Miałam to nieszczęście, że skorzystałam z ich lokaty. Żałowałam. Tak tragicnzej obsługi klienta nie widziałam w żadnym banku. I tak perfidnych prób naciągania.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ten BGŻ to jednak dobry bank

  OdpowiedzUsuń
 23. Trzeba przyznać, że to całkiem korzystna oferta.

  OdpowiedzUsuń
 24. Fuzja na razie zbiera żniwa i oferują bardzo dobre warunki np.kredytów. Ciekawe co dalej zrobią,aby przyciągnąć uwagę nowych i dotychczasowych klientów

  OdpowiedzUsuń
 25. wiele pomysłów postaram sie wykorzystać dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń