niedziela, 1 kwietnia 2012

Zmiany w podatku Belki

Niestety dzisiejszy wpis nie jest Prima Aprilisowy, a dobrze by było gdyby zmiana w ordynacji podatkowej była tylko słabym żartem z okazji 1 kwietnia. Jednak zmian w sposobie naliczania podatku Belki stała się faktem i musimy płacić 19% podatku z odsetek, które zarabiają nasze lokaty oraz konta oszczędnościowe.

Na co trzeba uważać od dzisiaj?

Po pierwsze zupełnie nieopłacalne jest trzymanie bardzo małych kwot na kontach oszczędnościowych. Jeśli od danej kwoty naliczany jest tylko 1 grosz odsetek to podatek po zaokrągleniu do pełnego grosza wyniesie także 1 grosz, więc oddamy naszemu państwu aż 100% odsetek. Osobiście wolałbym taką kasę trzymać w skarpecie.

Po drugie wszystkie lokaty i nasze oszczędności powinniśmy trzymać w miarę możliwości na 1 lokacie lub 1 koncie, ponieważ z powodu zaokrąglania kwoty podatku w górę dopiero przy 100 groszach odsetek mamy do czynienia z faktycznie 19% podatkiem(płacimy go wtedy 19 groszy). Dla kwoty odsetek 1 grosz podatek wynosi - 100%, 2 grosze - 50%, 3 grosze - 33%, 4 grosze - 25%, 5 groszy - 20% (dla wyższych kwot wartość podatku Belki można odnalexc klikając na menu w górnej części bloga lub tutaj: wysokość podatku Belki).

Następną ważna sprawa jest to, że gdy mamy większą ilość pieniędzy na koncie powinniśmy wybierać produkty z dzienną kapitalizacją. Ponieważ większa ilość naliczeń odsetek spowoduje, że oprocentowanie takiego konta oszczędnościowego będzie wyższe. Trzeba jednak uważać na to, że im częściej są naliczane odsetki tym są one niższe kwotowo i możemy przez to zapłacić wyższy podatek (patrzcie punkt 2)

Jak dotychczas nie ma jakiś spektakularnych zmian na rynku depozytów, więc ja swoje oszczędności trzymam dalej w Deutsche Banku  na koncie oszczędnościowym oprocentowanym 8,1% brutto. W międzyczasie można korzystać z ofert, które co jakiś czas oferują banki na stronach typu Groupon lub Gruper. Wszystkie te oferty są opisywane na moim blogu, więc zachęcam do zapoznania się z wcześniejszymi wpisami.

Sam osobiście czekam na to co pojawi się w banku BGŻ Optima, który ma zaprezentować swoją nową ofertę na początku kwietnia. A jeszcze bardziej jestem ciekawy oferty Alior Sync, która ma się pojawić na rynku w połowie roku.

Serdecznie zapraszam na facebook'owy profil bloga:
xamriks.blogspot.com - Finanse dla wszystkich

2 komentarze:

  1. Też czekam na nowości od Aliora, Sync zapowiada się szumnie, ale zobaczymy czy przypadkiem nie wyjdzie jak zawsze.
    Zamierzam zmienić konto, ale na razie robię research i czekam na jakieś ruchy banków. Tymczasem pozostaje nędzne 4.42% w bph'u na oszczędnościowym - trochę marnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. W takim razie powinieneś się zainteresować nową ofertą konta oszczędnościowego banku BGŻ Optima opisywaną przeze mnie w najnowszej notce na blogu.

    OdpowiedzUsuń