poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Jak kupować tańsze bilety: WizzAir

W dzisiejszym poście będę się starał pokazać w jaki sposób możemy oszczędzić pieniądze podczas kupowania biletów w taniej linii lotniczej WizzAir. Z kolei w następnym wpisie z tej serii będę się starał wyjaśnić jak wygląda to gdy chcemy podróżować chyba najbardziej popularną tanią linią lotniczą w Europie, którą jest RyanAir.

Na początku wytłumaczę w ogóle co to za płatności na których możemy oszczędzić. Tanie linie lotnicze chcąc zaoferować jak najtańsze bilety wrzucają część opłaty to tzw. opłaty za rezerwację. Gdy pokazują na swoich stronach ceny biletów, to nie muszą do niej doliczać opłaty rezerwacyjnej, ponieważ zawsze pozwalają w jakiś sposób tę opłatę ominąć Jednak zazwyczaj jest to mało popularny sposób płatności, więc tania linia lotnicza zarabia na pasażerach, którzy nie są tego świadomi.

Wracając jednak do WizzAira, płacenia kartą płatniczą, obojętnie czy kredytową, czy debetową jest u u węgierskiego przewoźnika najdroższe. W przypadku kart MasterCard i Visa kosztuje to 36zł od osoby za 1 odcinek lotu. W takim przypadku gdy lecimy na przykład w 2 osoby tam i z powrotem do Londynu do ceny biletu musimy naliczyć dodatkowo 144zł. W przypadku kart Maestro opłata jest trochę mniejsza, ale i tak wynosi 27zł dla 1 osoby za odcinek lotu.

Do zeszłego roku najtańszym sposobem na płacenie na stronie WizzAira była płatność przelewem. Kosztowała ona mniej niż płatność kartą, więc warto było z tego korzystać, ale i tak generowała dodatkowy opłatę. W tym momencie kosztuje to 18zł za 1 odcinek za 1 osobę.

Na szczęście od zeszłego roku mamy możliwość całkowitego ominięcia opłaty za rezerwację. Żeby skorzystać z tej możliwości trzeba złożyć wniosek o specjalną kartę kredytową wydawaną przez Bank Citi Handlowy we współpracy z WizzAirem. Karta o której pisze nazywa się Citibank Wizz Air World MasterCard i pozwala ona na całkowite ominięcie opłaty za rezerwację.
Teraz może na temat samej karty. Jest ona płatna 96zł rocznie, które jest rozbijane na miesięczną opłatę wynoszącą 8zł. Każdy jednak może sobie policzyć po ilu lotach taka karta się zwraca w każdym z wymienionych przeze mnie przypadków. Dodatkowo dzięki karcie możemy zbierać punkty w systemie partnerskim. Za każde 5zł wydane za pomocą karty otrzymujemy 1 punkt, a za każde 5zł wydane na stronie internetowej WizzAira otrzymujemy 2 punkty. Następnie każde 10 punktów możemy wykorzystać jako obniżenie ceny biletu w WizzAirze o 1zł.

Karta oferuje też dodatkowe rabaty, które są dostępna dla wszystkich klientów Banku Citi Handlowy, a mianowicie rabaty w ponad 5000 punktów w Polsce oraz bezpłatne usługi Concierge. Więcej informacji na temat karty można znaleźć na stronie banku.

Najlepszą metodą na zakup tej karty są promocje organizowane wspólnie przez Bank Citi Handlowy i różne portale zakupów grupowych. Kilka razy opisywałem je na moim blogu m.in. ostatnią na Grouponie, która trwa również teraz. Tutaj można przeczytać co pisałem o tym wcześniej:
Bank Citi Handlowy, Groupon i WizzAir po raz kolejny 300zł

Co do samej oferty na Grouponie, to co prawda płacimy za to 5zł i nie jesteśmy pewni czy bank przyzna nam kartę. Jednak w zamian za to ryzyko możemy otrzymać dodatkowe bonusy, które moim zdaniem to ryzyko rekompensują. Po pierwsze po 1 zakupie kartą otrzymujemy dodatkowe 1000 punktów w systemie rabatowym, które możemy wykorzystać jako 100zł podczas kupowania biletów na stronie WizzAira.

Po spełnieniu dodatkowych warunków otrzymamy także dodatkowe 200zł. Skopiuje to ze strony Groupona bo nie ma tego dużo, a dodatkowo pokazuje ile powinniśmy zarabiać i jak długo, żeby móc starać się o kartę kredytową w Banku Citi Handlowym:

1) Jeśli masz min. 21 lat i pracujesz na terenie Polski w obecnej firmie od co najmniej 3 miesięcy lub min. 25 lat i działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce min. 2 lata, a Twój dochód netto wynosi min. 1200 zł, kup groupon za 5 zł
2) Do 11.05.2012 wypełnij wniosek internetowy o Kartę Kredytową Citibank Wizz Air World MasterCard. Razem z grouponem otrzymasz link – skopiuj go do przeglądarki,
3) Spełnij warunki Regulaminu promocji  – dokonaj min 3 transakcji bezgotówkowych na kwotę w sumie 300 zł nową wydaną kartą w ciągu 3 miesięcy kalendarzowych od daty wydania Karty,
4) Bank Citi Handlowy zasili rachunek Twojej nowej Karty kwotą 200 zł do końca czwartego miesiąca kalendarzowego od otrzymania Karty.
Tutaj link do oferty Groupona: klik
Link do regulaminu promocji: klik2
Tabela opłat i prowizji karty: klik3

Myślę, że taka karta opłaca się każdej osobie, które lata lub zamierza latać WizzAirem. Jeśli czegoś brakuje w tym poście to dajcie znać, a postaram się uzupełnić braki. Jak już napisałem wyżej kolejny post będzie na temat tańszego kupowania biletów w RyanAirze. Jeśli posty będą się podobać, to postaram się pisać dalej o sposobach na tanie latanie.

Dodatkowo zapraszam do subskrypcji bloga poprzez RRS znajdujące się po prawej stronie, co pozwoli Wam być na bieżąco z blogiem.
Serdecznie zapraszam na facebook'owy profil bloga:
xamriks.blogspot.com - Finanse dla wszystkich

8 komentarzy:

 1. Leciałem tym, strasznie ciasno, słabe warunki ale za to tanio.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to niestety jest w tanich liniach lotniczych. Ale lepsze 2h w nich niż choćby 30h w autokarze, który będzie nie wiadomo jak wygodny i na pewno sporo droższy.

   Usuń
 2. Ciekawy blog, dopiero dzisiaj na niego trafiłem.

  Jeżeli chodzi o bilety lotnicze, to zawsze można skorzystać z pomocy innych na bezharaczowe kupno biletów, czytaj ominięcie opłat manipulacyjnych. Na forach można znaleźć odpowiednie tematy ludzi, którzy w tym pomagają.

  To opcja dla tych, którzy nie chcą zakładać kolejnych kart a latają sporadycznie.

  PS. Fakt, w nowych samolotach Wizza jest strasznie ciasno, w starszych było więcej miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli już pisać o tanich biletach to warto wspomnieć o zmianie cen w IC. Teraz bilety na ich pociągi mają schodzić podobnie jak w tanich liniach. Rejestrując pierwsze bilety(wyprzedzenie do 1 miesiąca wprzód) zapłacimy 29 zł za całą trasę... Później 39 zł chyba itd. Nie wiem jak inni ale wg mnie to ogromna zmiana i to na lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Darek: Cieszę się, że zainteresowałem Cie moim blogiem. Jeśli miałbyś ochotę wymienić się linkami to jestem bardzo chętny. Ja Twojego bloga kojarzę i trochę razy na nim bywałem i z pewnością będę Cię odwiedzał w przyszłości.

  Co do opisanego przez Ciebie sposobu to sam czasami korzystam z pomocy ludzi z fly4free, ale uznałem, że to opiszę w osobnym poście, bo ten już się robił bardzo długi. A planuję opisać jeszcze na co uważać, żeby niepotrzebnie nie podnieść sobie ceny biletu.

  @Sebastian: Ja więcej jednak podróżuje samolotem, stąd ten temat u mnie. O biletach słyszałem, ale nie korzystam raczej zbyt często, dlatego nie pisałem o tym, ale może kiedyś. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Co do CitiBanku to bardzo łatwo uzyskać u nich zwolnienie z opłaty za kartę. Ja zadzwoniłem, po marudziłem to dali mi kwoty 2400 PLN do 50% obniżki i 4800 PLN do 100% obniżki z opłaty rocznej za kartę. Inna osoba którą znam, zadzwoniła po marudziła i dali jej kartę dożywotnio za darmo (ale ona z kolei znacznie więcej korzysta z tej karty).
  Po obniżce zaproponowali mi jeszcze konto, kartę debetową i zwolnienie z opłaty za kartę kredytową (bez żadnych limitów) jak tylko będę na to konto wpłacał 1500 PLN miesięcznie (może być 15 x 100 PLN, które mogą być wypłacone).

  Ogólnie lubię ten bank, aczkolwiek opłaty i prowizję ma dosyć wysokie i można się naciąć jak się nie uważa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Swego czasu pisałem u siebie o pewnej stronie która konkretnie na podstawie danych o naszych rozmowach(ile i z jaką siecią) wybiera najbardziej dopasowany abonament. Nie potrafiłem jej jednak odnaleźć, a dziś na nią wpadłem. https://www.killbill.pl może się nią zainteresuje ktoś szukający oszczędności :) Lub ciekaw na ile sam dobrze dobrał abonament(o ile takowy ma)

  OdpowiedzUsuń